AgriaProfit hírlevél -
2017. évi adóváltozások
MINIMÁLBÉR
2017. január 1-től a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére a megállapított alapbér kötelező legkisebb összege (minimálbér) havibér alkalmazása esetén 127 500 forint lesz. 2018. január 1-jétől havibér alkalmazása esetén a minimálbér összege 138 000 forint
A legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben, teljes munkaidőben foglalkoztatottak esetében a megállapított garantált bérminimum 2017. január 1.-től havibér alkalmazása esetén 161 000 forintra emelkedik, 2018. január 1-jétől havibér alkalmazása esetén 180 500 forint lesz.
SZJA
Vállalkozói személyi jövedelemadó
A vállalkozói személyi jövedelemadót alkalmazó egyéni vállalkozók 9% vállalkozói személyi jövedelemadót fizetnek az eddigi 10% helyett.
Szocho- és ehomérték miatti módosítások
A szociális hozzájárulási adó mértéke 2017-ben 27 %-ról 22 %-ra, majd 2018-ban - újabb 2% csökkenéssel - 20 %-ra módosul. A szocho csökkenésével azonos ütemben és mértékben csökken a 27%-os mértékő EHO is 22% illetve 20%-ra.
Ingatlan értékesítés jövedelme
Minden igatlan (pl.: a garázs is) és az ingatlanra vonatkozó vagyonértékű jogok átruházásából származó jövedelem adómentes a megszerzés évét követő ötödik évtől kezdődően.
Családi kedvezmény mértéke
A családi adóalap-kedvezmény mértéke két eltartott esetén havonta és kedvezményezett eltartottanként 100 000 Ft, adóba átszámítva: 15 000 Ft (2016-ban 12 500 forint volt). Az egy illetve ketőt meghaladó eltartottak esetében a kedvezmény mértéke nem változott.
Első házasok kedvezménye
A házasságkötéstől számított 24 hónapig feltétel nélkül érvényesíthető az első házasok kedvezménye, függetlenül attól, hogy a magánszemély ezt követően jogosulttá válik e családi kedvezményre.
Adóbevallási tervezet
A NAV adóbevallási tervezetet készít a magánszemélyeknek, akik annak adatait az adóévet követő év május 20-áig javíthatják, módosíthatják.
Béren kívüli és egyes meghatározott juttatások adózása
Béren kívüli juttatásként adható - az éves keretösszeget - 100 ezer forintot - meg nem haladóan adott pénzösszeg - Széchenyi Pihető Kártya szállás alszámlájára fizetett 225 ezer forint, vendéglátás alszámlára fizetett 150 ezer forint, illetve a szabadidő alszámlára fizetett 75 ezer forint.
A rekreációs keretösszeg 450 ezer forint. Ezen juttatások adó terhe 34,22% (juttatás értéke x 1,18 15% SZJA és 14% EHO)
Egyes meghatározott juttatásokként adható az Erzsébet utalvány, önkéntes biztosító pénztári befizetések, munkahelyi étkezés, iskolakezdési támogatás, ajándékutalvány.
Ezen juttatások adó terhe 43,66% (juttatás értéke x 1,18 15% SZJA és 22% EHO)
Költségtérítés munkábajáráshoz, saját gépkocsi hivatali célú használatához
A munkáltató által adott költségtérítés mértéke 9Ft/km-ről 15 Ft/km-re nőtt.
Adómentes mobilitási célú lakhatási támogatás
A foglalkoztatás első 5 évében adómentes a munkáltató által nyújtott lakhatási támogatás bizonyos feltételek teljesülése esetén.
Kisvállalkozások adókedvezménye
A 2016. december 31-ét követően megkötött hitelszerződések esetében megszűnik a kamatok után igénybe vett adókedvezmény 6 millió forintos és 60%-os korlát.
Óvodai szolgáltatás
Adómentes a bölcsödei és óvodai szolgáltatás és ellátás, ha a munkáltató nevére szóló számla alapján történik annak kifizetése.
KATA
Bevételi értékhatár
2017-ben a 6 millió forintos értékhatár 12 millióra nő. Az e fölötti részre továbbra is 40% az adóteher.
Kata mértéke
A kata mértéke változatlan 25 ezer, 50 ezer, 75 ezer forint havonta.
TÁRSASÁGI ADÓ
Adókulcs
Az adózás előtti eredmény mértékétől függetlenül 9% a társasági adó mértéke (eddig 10% illetve 19% volt).
Lakhatási támogatás
Adóalap csökkentő tételként lehet elszámolni a mobilitási célú lakhatási támogatás összegét.
Kis- és középvállalkozások adóalap-kedvezménye
Az új ingatlan és berendezések vásárlása esetén igénybe vehető adóalap-kedvezménynél megszűnt a 30 millió forintos korlát, de továbbra is legfeljebb az adózás előtti nyereség mértékéig lehet figyelembe venni.
Jogdíjkezdvezmények
Megváltozott a jogdíjak által igénybe vehető adóalap-kedvezmények feltételei. Egyrészt a fogalom szűkült, másrészt az értékesítés eredménye az adóalap csökkentés alapja.
ÁFA
Számla kötelező adattartalma
2017. január 01-től kötelező feltüntetni a belföldi adóalany vevő adószámát, ha a számlán az áthárított adó összege eléri illetve meghaladja a 100 ezer forintot. Korábban ez 1 millió forint volt.
Kedvezményes kulcs
27 %-ról 18%-ra csökkent az internet szolgáltatás áfája.
27%-ról 5%-ra csökkent a baromfihús illetve a tojás értékesítés áfája.
18%-ról 5%-ra csökkent a friss tej áfakulcsa. Az ESL illetve az UHT tejre továbbra is a 18%-os áfakulcsot kell alkalmazni.
27%-ról 18%-ra csökken az étkezőhelyi vendéglátásban a helyben fogyasztott étel és a helyben készített nem alkoholtartalmú ital áfája.
Alanyi adómentesség
2017. január 01-től 8 millió forint az alanyi adómentesség határa, eddig 6 millió forint volt. Ezt azok az adózók is választhatják akiknek 2016-ban 6 milliónál nagyobb volt az árbevétele, de a 8 millió forintot nem érték el.
HELYI IPARŰZÉSI ADÓ
K+F fogalma
Az iparűzési adóalap meghatározásánál az alapkutatás, alkalmazott kutatás, kisérleti fejlesztés kötvetlen költségének fogalma azonos a TAO szerinti csökkentő tétel fogalmával, így már nem lehet kétszeresen figyelembe venni a K+F anyagköltséget csökkentő tételként.
ADÓZÁS RENDJÉRŐL SZÓLÓ TÖRVÉNY
Áfa nyilatkozattételi kötelezettség
2017. július 1-től számázási programmal készített azon számlák adattartalmáról kell adatot szolgáltatni melynek áfa tartalma eléri vagy meghaladja a 100 ezer forintot.
Hírlevél feliratkozás
Szeretne értesülni az Agria Profit 98 Kft aktuális szakmai híreiről, állásfoglalásairól?
Írtatkozzon fel hírlevelünkre most!
Korábbi hírleveleink
Ha még nem biztos abbna, hogy fel szeretne írtakozni az Agria Profit 98 Kft hírlevelére, akkor itt megtekintheti a korábban kiküldött hírleveleink anyagait!